Okula başlamak, çocuğunuz için zor bir zaman olabilir. Her çocuk yeni bir yere gidip, daha önce hiç görmediği insanlarla tanışmaktan çekinir.


Okula başlamak, çocuğunuz için zor bir zaman olabilir. Her çocuk yeni bir yere gidip, daha önce hiç görmediği insanlarla tanışmaktan çekinir. İşte çocuğunuzu bu zor güne hazırlamak konusunda size yardımcı olacak bir kaç yol.
1. Çocuğunuzun ders programını öğrenmesini sağlayın. Okulun hangi gün, hangi saatte başlayıp bittiğini ona anlatın.
2. Çocuğunuza okula gitme konusundaki duygu ve düşüncelerini sorun. Sorularını yanıtlamaya çalışarak rahatlamasını sağlayın.
3. Okul resmi olarak açılmadan önce çocuğunuzla birlikte okula gidip yeni sınıfını ziyaret edin. Yeni öğretmeniyle de okul açılmadan önce tanışmanız faydalı olacaktır. Çocuğunuz öğretmeniyle sizinle beraber tanışarak kendini daha güvenli hissedecektir.
4. Yeni bir senenin ona getireceği artıları anlatın. Yeni oyunlardan, eğlencelerden ve yeni arkadaşlardan bahsedin.
5. Sadece kendisinin değil, bütün çocukların ilk gün sebebiyle endişeli olduğunu söyleyin.
6. Çocuğunuzun beslenme çantasına onu hatırladığınızı ve okuldayken onu düşündüğünüzü belirten bir not koyun.
7. Okulda bir problem olduğu takdirde onu yalnız bırakmayıp, sorunu halledeceğinizi ona hissettirin.
8. Okul başlamadan önce sınıf arkadaşlarından birkaçıyla tanışmasını sağlayın. Böylece okula zaten birkaç arkadaş edinmiş olarak gider.
9. Okula yürüyüşü ya da otobüsle gidişini arkadaşlarıyla yapması için onu teşvik edin. Geçirdikleri bu zaman, birbirlerine daha çabuk ısınmalarını sağlayacaktır.
10. Çocuğunuzun katılabileceği okul sonrası aktivitelerini takip edin. Okula dönüş partisi var mı? Spor takımına girebilir mi?