Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında pazar yerlerinde ve marketlerde maske takmak zorunlu hale gelmişti. Bu kararın ardından hangi tip maskelerin daha güvenli olduğu, maske alırken dikkat edilmesi gerekenler gündeme geldi. İşte maske satın alırken bakmanız gereken detaylar...

Diş Malzemeleri Sanayici Ve İşadamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Erkan Uçar, maskenin üç katlı filtreye sahip olmasının, üst kısmında burunu saracak telin yer almasının ve CE belgesine sahip olmasının kritik öneme sahip olduğunu söyledi.
Maske alırken dikkat edilmesi gereken özellikler

Uçar, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: Satın alınacak maskenin pahalı olması işlevlerini tam anlamıyla yerine getireceği anlamına gelmiyor. Fahiş fiyatlı ürünlerden uzak durmakta fayda var. Maskenin içerisinde filtre olup olmamasına dikkat edilmesi, üzerinde burun çevresini sarması için tel olması, maskenin gerekli tıbbi cihaz belgelerinin olup olmaması ve kutu üzerinde CE işaretinin kontrolü, ürünün eczane, medikal ve dental ürün tedariği veya üretimi yapan profesyonel dağıtıcılardan alınması çok önemli.


Türkiye de maske sıkıntısı yaşanıyor mu?

Türkiye de hemen her sektörün maske ve solunum cihazı üretmek için seferber olduğunun altını çizen Uçar, “Dental sektörü de özellikle iç talepte bir sıkıntı olmaması için uluslararası geçerlilik belgelerine ve standartlara sahip maske üretimi yapıyor.


Bugüne kadar hekimlere ve sağlık personellerimize maske ve eldiven gibi ürünler sunan sektörümüz bir süredir 82 milyonun talebini karşılamak için gece gündüz çalışıyor.
Sağlık Bakanlığımızın da aldığı önlemler neticesinde ülke olarak maske ve diğer tıbbi malzeme stoğumuz yeterli seviyede” dedi.